1 - 22 grudnia 2017 r.

Drugaki programują

Pamiętacie Ozobota? Tak, to robot, którego wypożyczyła nam firma Edu Sense w październiku. Spędziliśmy z nim naprawdę wspaniały tydzień :) Dzięki niemu przekonaliśmy się, że programowanie może towarzyszyć zajęciom każdego rodzaju, a nie tylko typowo informatycznym. Ozobota musieliśmy zwrócić, ale nasza znajomość z firmą Edu Sense trwa. Od pierwszego grudnia klasa druga brała udział w projekcie, który przygotowała firma i jej ambasadorka pani Ania Świeć dla nauczycieli i ich wychowanków - "Czekając na święta uczymy dzieci programować". Zabawę rozpoczęliśmy od przygotowania kalendarza adwentowego. Pod kolejnymi numerami dni dzielących nas od Bożego Narodzenia ukrywały się zadania z elementami programowania. Oczywiście dotyczyły one świąt i zimy.

Nasz kalendarz to trzy choinki, które ozdabialiśmy papierowymi, ponumerowanymi bombkami. Każda kolejna oznaczała wykonane już zadanie. My, wykonywaliśmy zadania offline, to znaczy bez konieczności używania komputerów i robotów. Czasami w jednym dniu rozwiązywaliśmy dwa lub trzy zadania ze względu na to, że dni kalendarzowych było więcej niż tych, w których byliśmy obecni w szkole.

Wszystkie zadania nam się podobały, ale najbardziej ta w sterowanie "żywym" robotem (najpierw była nim pani, a potem my). Okazało się, że to wcale nie jest takie proste, bo żeby robot zrobił to, co chcemy, polecenia muszą być bardzo dokładne. Wiele emocji wzbudziło także nagrywanie filmiku z przepisem na wykonanie świątecznej ozdoby.

To wspaniała sprawa, to programowanie i mimo, że projekt się skończył, my na pewno nie skończyliśmy z programowaniem :)

Zachęcamy do obejrzenia galerii, w której umieszczone są relacje fotograficzne z wykonywanych zadań.